Josef Förster ml. (22. února 1833 Osenice, Čechy, Rakouské císařství – 3. ledna 1907 Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko) byl český skladatel a hudební pedagog.
Život
Pocházel z hudebnického rodu Förstrů. Jeho otec byl Josef Förster, učitel a ředitel kůru v Osenicích a jeho synem hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster. Podobně jako jeho otec se připravoval na učitelskou dráhu studiem na vzorové škole v Praze. Pokračoval na pražské varhanické škole, kterou absolvoval v roce 1852 jako nejlepší v ročníku.
Stal se varhaníkem v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě. V roce 1858 se vrátil do Prahy na varhanickou školu jako učitel. Byl varhaníkem v řadě pražských kostelů: u sv. Vojtěcha, u sv. Mikuláše a u sv. Trojice ve Spálené ulici. V roce 1863 se stal ředitelem kůru u sv. Vojtěcha na Novém městě a konečně v roce 1887 ředitelem kůru v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, kde v té době byl varhaníkem Antonín Dvořák.
Vedle toho rozvíjel u svou činnost pedagogickou. Učil hudbu nejen na varhanní škole, ale i v učitelském ústavu. Od roku 1866 byl profesorem sborového zpěvu na Pražské konzervatoři, později i profesorem hudební teorie. Toto postavení zastával až do odchodu do výslužby (1904). Vynikl i jako koncertní varhaník. Byl prvním varhaníkem, který hrál na nové varhany v pražském Rudolfinu.
Chrámovou hudbu povznesl v katedrále sv. Víta na vysokou úroveň. Uváděl velké mše za účasti sólových pěvců Prozatímního divadla. Po studijním pobytu v Kolíně nad Rýnem se stal stoupencem reformního hnutí v chrámové hudbě a začal uvádět vrcholná díla polyfonní hudby: Orlanda di Lassa, Palestriny a Domenica Gabrielliho. Jejich provedení se setkalo s uznáním i v zahraničí.
V roce 1887 vydal Nauku o harmonii, která ovlivnila hudební pedagogiku několika generací skladatelů a svůj význam si zachovává dodnes. Stal se členem České akademie věd a umění a za jeho činnost se mu dostalo řady vyznamenání a řádů.
Dílo
Josef Förster ml. komponoval téměř výhradně hudbu pro chrámové účely.
Chrámová hudba
Chorální mše (1873)
Mše op. 20 pro mužský sbor
Ke cti sv. Vojtěcha op. 31
Missa de Beata op.32
Ke cti sv. Metoděje op. 35
Jubilaei solemnis op. 36
Dvě mše Missa Bohemica op. 38a, 38b
3 requiem
2 Te Deum
15 Pange, lingua
Responsoria gregoriánská
Sbory k sňatku
Řada motet, hymnů a drobnějších a příležitostných skladeb,
Kantáta
Otec vlasti (1878)
Varhany
Dvě slavnostní předehry
Katolický varhaník (sbírka kostelních písní, předeher a meziher)
Praktický návod ke hře na varhany
Fantasie na národní písně (pro harmonium)
Zkomponoval rovněž drobné skladby pro klavír.