Josef Kohout (pokřtěn Václav Josef Tomáš Kohout, používal také příjmení Kohaut, Kohault (4. května 1738 Žatec, Čechy, České království – ? 1793 Paříž, Francie) byl český skladatel a loutnista.
Život
Byl synem žateckého varhaníka. Byl polním trubačem v rakouské armádě. Dezertoval však, uprchl do Francie a stal se členem kapely hraběte Contiho. Působil jako skladatel a loutnista. Pro divadlo Comédie Italienne zkomponoval několik oper.
Největší úspěch získala jeho první opera, jednoaktovka Le Serrurier (Zámečník) na libreto A. F. Quétanta. Byla poprvé uvedena 20. prosince 1764 a tiskem vyšla v roce 1765. Byla uváděna ještě dalších pět let po premiéře a libreto bylo přeloženo do němčiny, nizozemštiny a švédštiny. Pro české divadlo libreto upravil Josef Thám. Další jeho opery již takový úspěch neměly.
O datu narození a úmrtí se vedou spory. Uvedená data jsou zdůvodněna v. Ve starší literatuře se uvádí, že byl starším bratrem vídeňského skladatele Karla Kohouta. Podle posledních prací však mezi nimi žádný příbuzenský vztah nebyl.
Dílo
Zkomponoval 6 symfonií, které jsou však ztraceny. Ve sbírce La melodie Germanica, která vyšla v Paříži v roce 1758, jsou uvedeny jeho skladby spolu se skladbami Jana Václava Stamice, Františka Xavera Richtera a George Christopha Wagenseila.
Několik skladeb z té doby signovaných jménem Kohout bylo nalezeno i v českých archivech. Autorství je však nejisté.
České provedení
V Česku uvedlo v roce 1941 Kohoutova Zámečníka divadlo D 41 E. F. Buriana. První část představení tvořil melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu .
Instrumentální skladby
6 sonát pro housle, violoncello a cembalo (Paříž, okolo roku 1763)
8 trií pro cembalo, harfu nebo loutnu s doprovodem houslí a kontrabas (Paříž, 1767).
Sonates pro cembalo a loutnu (autorství nejisté, vydáno v Paříži pod jménem Kohault)
Chrámová hudba
Salve Regina pro sbor, violoncello a orchestr (1763)
Dominus regnavit (1764)
Cantate Dominum
Opery
Le Serrurier (1764)
Le Tonnelier (Pasticio společně s jinými skladateli, 1765)
La Bergère des Alpes (1766)
Sophie, ou Le Mariage caché (1768)
La Closière, ou Le Vin nouveau, (Fontainebleau, 1770)