Eduard Marhula

Eduard Marhula (8. prosince 1877 Vsetín, Morava, Rakousko-Uhersko –  6. května 1925 Ostrava, Morava, Československo) byl moravský skladatel a varhaník.

Život

Po studiích na Varhanické škole v Brně u Leoše Janáčka se stal na téměř deset let varhaníkem a ředitelem kůru v Rožnově pod Radhoštěm a zároveň ředitelem hudební školy. Po odchodu do Ostravy-Mariánských Hor, kde přijal místo ředitele Hudební a varhanické školy Matice školské, se stal i místopředsedou Jednoty hudebních stavů, kde věnoval své síly boji za zlepšení hmotných poměrů hudebníků, varhaníků a ředitelů kůrů.

Po vzniku samostatného Československa v roce 1918 založil v Ostravě vojenskou hudbu 31. pluku a stal se jejím kapelníkem. Jeho zásluhou vznikla v Ostravě-Mariánských horách Hudební a varhanní škola. V jejím rámci bylo i středisko pro hudební vzdělávání učitelů.

Vedle svých pedagogických povinností byl však i velmi plodným a úspěšným skladatelem a některé jeho skladby byly provedeny v Rusku a v Americe. Eduard Marhula byl i redaktorem a spoluvydavatelem časopisu Hudební a divadelní obzor, tehdy jediného odborného hudebního periodika na Moravě.

Dílo

Hudební dílo Eduarda Marhuly vycházelo z melodiky a tradic národních písní. Kromě drobných skladeb pro klavír a úprav lidových písní zanechal rozsáhlé dílo pro chrámové účely.

Úpravy národních písní

    Kytice valašských písní
    Kytice slovenských písní
    Pěsničky Moravců z Hlučínska a Hlubčicka
    Rodnému kraji

Sbory

    Holoubek
    Jarní vánek
    Hněv
    Kdo poslední je vlasti stráží
    28. říjen

Operety

    Ženská vojna (1913)
    V poutech lásky (1921)
    Děvčátko z hájovny (1921)
    Milion (nedokončeno)

Chrámové skladby

Jeho tvorba pro chrámové účely je velmi rozsáhlá. Velkou oblibu si získaly zejména vánoční mše a pastorely.

    Valašská mše pastýřská
    Koledové mše
    Píseň vánoční
    Ave Maria pro alt